Viinit

Viinivalikoimamme koostuu eurooppalaisten pientuottajien viineistä

Tuotevalikoimamme sisältää viinejä, joista tiedämme suomalaisten kuluttajien pitävän ja joiden uskomme sopivan suomalaisten ravintoloiden tarjontaan hinnoiltaan ja laadultaan. Pääpaino valikoimassamme on ruokaviineissä ja olemme valinneet kultakin tuottajalta viinejä, jotka ovat kohtuuhintaisia ja omaavat erinomaisen hinta-laatusuhteen.

Täydennämme valikoimaamme toisinaan erikoiserillä, ja mielellämme toteutamme asiakkaidemme toiveita tuotevalikoimamme kehittämisessä.

Makeat-kategoriasta löytyvät jälkiruokaviinien lisäksi myös tällä hetkellä myynnissä olevat suklaagrappa ja limoncello (Pisoni).

 

Tyhjennä
Lajittele
Kategoriat
Rypäle
Maa
Tuotantotapa
Hintasuodatin
51.90€

Tuottaja: Alario Claudio
Alue: Piemonte
Tyyli: Keskitäyteläinen moniulotteinen punaviini
Rypäle: 100 % Nebbiolo
Alkoholi: 14.5 %
Hinta: 51.90 € (alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0.75 l

Viini on moderni Barolo, jonka väri on jo aavistuksen rusehtava ja lasiin siitä jää pitkät jalat, mikä kertoo korkeasta uutospitoisuudesta. Tuoksussa on kypsiä hedelmiä, kirsikkaa, mausteisuutta, pähkinää ja maanläheisiä aromeja. Viinin maku on voimakas ja hyvin moniulotteinen. Maussa on aistittavissa happamia kirsikoita, marjaisuutta ja lakritsaa. Suutuntuma on pehmeä ja jälkimakua voimistaa miellyttävä hapokkuus. Viini tulee kalkki- ja rautapitoisesta maaperästä, joka tuo siihen moniulotteisuutta. Viiniä on kypsytetty 24 kk ranskalaisissa pienissä tammitynnyreissä ja sen jälkeen 12 kk isoissa tynnyreissä ja vielä 6 kk pullossa. Viinintekijä kuvaa viiniä maskuliiniseksi.

Viini sopii hyvin riistaruokien, kypsytettyjen juustojen ja punaisen lihan kanssa. Juotavissa heti, parhaimmillaan dekatoituna, mielellään 12 tuntia tai enemmän. Viini omaa erittäin pitkän säilytyspotentiaalin.

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
38.16€

Tuottaja: Alario Claudio
Alue: Piemonte
Tyyli: Täyteläinen punaviini
Rypäle: 100 % Dolcetto
Alkoholi: 14.5 %
Hinta: 38.16 € (alv 25.5 %)
Myyntierä: 1 pullo (1.5 l)

Viinin on väriltään tumma violetti ja sen tuoksussa on kirsikkaa ja mausteisuutta. Maussa on kirsikkaa, luumua, salmiakkia, anista ja yrttejä. Viinin suutuntuma on pehmeä ja täyteläinen. Makua korostaa selvä hapokkuus ja rakennetta tukee tanniinit. Hyvä ruokaviini, joka sopii lihapatojen tai grillatun lihan seuraksi. Viini on juotavissa heti, mutta vaatii ilmaa avautuakseen siis kannattaa avata ainakin kaksi tuntia ennen nauttimista.

Viini on tehty Dolceton pienirypäleisestä kloonista, jolloin siinä on enemmän väriä ja voimakkaampi maku. Viiniä on kypsytetty 10 kuukautta vanhoissa tammitynnyreissä.

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
34.82€

Tuottaja: Barbier-Louvet
Alue: Champagne
Tyyli: Kuiva Blanc de Blancs -samppanja, 1er cru
Rypäleet: 100 % Chardonnay
Hinta: 34.82 € (alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko

Dosage 7 g/l

Viinin tuoksu on kukkea ja sitruksinen, vain aavistuksen paahteinen. Maku on raikas ja sitrushedelmät tulevat selvästi esiin. Hapot ovat melko voimakkaat, mutta pienet kuplat ja kermainen suutuntuma tekee kokonaisuudesta tasapainoisen ja nautittavan. Sopii erittäin hyvin maljajuomaksi, mutta täydellinen myös äyriäisten kanssa tarjoiltavaksi. Hyvä puhdas Blanc de Blancs -samppanja.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
75.90€

Tuottaja: Barbier-Louvet
Alue: Champagne
Tyyli: Kuiva samppanja, Grand cru
Rypäleet: 60 % Pinot Noir & 40 % Chardonnay
Hinta: 75.90 € (alv 25.5 %)
Myyntierä: 3 x 1.5 l pullon laatikko

Dosage 9 g/l

Tuoksussa on samppanjalle tyypillistä omenan kotaa, keksimäisyyttä ja sitruunaa. Suutuntuma on todella kermainen ja runsas. Intensiivisessä maussa on omenaa, sitruunaa ja greippiä. Jälkimaku on huomattavan pitkä ja todella moniulotteinen. Todella hieno samppanja, joka sopii nautittavaksi sellaisenaan, mutta menee monen ruoan kanssa, kuten runsaan makuisen kalaruoan kaverina.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
33.40€

Tuottaja: Barbier-Louvet
Alue: Champagne
Tyyli: Makes Blanc de Noirs -samppanja, 1er cru
Rypäleet: 100 % Pinot Noir
Hinta: 33.40 € (sis. alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko

Dosage 50 g/l

Makea samppanja, joka sopii erinomaisesti jälkiruoille sekä juustoille. Harvinaisuus, sillä tätä viiniä valmistetaan vain Viinitukku Delicatukselle.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
32.90€

Tuottaja: Barbier-Louvet
Alue: Champagne
Tyyli: Kuiva Blanc de Noirs -samppanja, 1er cru
Rypäleet: 100% Pinot Noir
Hinta: 32.90 € (alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko

Dosage 9 g/l

Tuoksussa on kypsää omenaa ja paahteisuutta. Viinin suutuntuma on pehmeä ja täyteläinen ja sillä on erinomaisen vahva rakenne. Maussa on samaa omenaa kuin tuoksussa, mutta myös nektariiniä, persikkaa ja mantelia. Viini on todella monikäyttöinen sopii maljajuomaksi, mutta vahvan rakenteen ansiosta myös ruokaviiniksi. ERINOMAINEN HINTA-LAATUSUHDE

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
18.88€

Tuottaja: Barbier-Louvet
Alue: Champagne
Tyyli: Kuiva Blanc de Noirs -samppanja, 1er cru
Rypäleet: 100% Pinot Noir
Hinta: 18.88 € (alv 25.5%)
Myyntierä: 6 x 0.37 l pullon laatikko

Dosage 9 g/l

Tuoksussa on kypsää omenaa ja paahteisuutta. Viinin suutuntuma on pehmeä ja täyteläinen ja sillä on erinomaisen vahva rakenne. Maussa on samaa omenaa kuin tuoksussa, mutta myös nektariiniä, persikkaa ja mantelia. Viini on todella monikäyttöinen sopii maljajuomaksi, mutta vahvan rakenteen ansiosta myös ruokaviiniksi. ERINOMAINEN HINTA-LAATUSUHDE

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
54.63€

Tuottaja: Baricci Colombaio di Montosoli
Alue: Toscana – Montalcino
Tyyli: Erittäin hienostunut keskitäyteläinen punaviini
Rypäle: 100 % Sangiovese
Alkoholi: 14 %
Hinta: 54.63 € (alv 25,5 %)
Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko

Niin tuoksussa kuin elegantissa maussa löytyy niin punaisia marjoja, hapanta kirsikkaa kuin lakritsaa. Keskitäyteläinen, huomattavan pitkä ja moniulotteinen jälkimaku, jossa nousee esiin uusia aromeja. Sopii erityisen hyvin riistalle kuten porolle, peuralle kuin hirvelle, mutta maku riittää myös muulle punaiselle lihalle. Avaa viini hyvissä ajoin, noin neljä tuntia, ennen nauttimista, koska silloin viinin aromit pääsevät oikeuksiinsa. Valmista juotavaksi heti, mutta kestää ainakin 10 vuoden varastoinnin. Tarjoululämpötila 18° C.

Kypsytetty 36 kuukautta suurissa tammitynnyreissä ja vähintään 4 kk pullossa

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
27.49€

Tuottaja: Baricci Colombaio Montosoli
Alue: Toscana – Montalcino
Tyyli: Keskitäyteläinen, kuiva punaviini
Rypäle: 100% Sangiovese
Alkoholi: 14,5 %
Hinta: 27.49 € (alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko

Viini tuoksussa on marjaisuutta ja kirsikkaa. Viini on maultaan elegantti ja tasapainoinen.

Bariccin Rosso di Montalcino  on todellinen yleisviini, joka menee niin pastan kuin pihvin kanssa. Se on tarkoitettu juotavaksi heti, mutta säilyy hyvin varastoituna vuosia.

Viini suositellaan avattavan pari tuntia ennen nauttimista. Viini on tarkoitettu juotavaksi nuorena, mutta parhaat vuosikerrat kehittyvät oikein säilytettynä yli kymmenen vuotta.

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
20.60€
Tuottaja: Domaine Begue-Mathiot Alue: Burgundi Tyyli: Kuiva täyteläinen valkoviini Rypäle: 100% Chardonnay Alkoholi: 12.5% Hinta: 20.60 € (sis. alv 25.5%) Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko Valmistus: Kypsytetty terästankeissa Hedelmäinen ja miellyttävä Chablis, jonka tuoksussa on sitrusta ja kukkeutta. Viinin suutuntuma on pyöreä, hapot ovat pehmeät ja selvästi aistittavissa. Maussa on aavistus voimaisuutta ja hedelmällisyyttä. Jälkimaku on aavistuksen vaniljainen. Raikas viini, joka on tarkoitettu juotavaksi nuorena. Sopii erittäin hyvin äyriäisten kanssa tai noutopöydän viiniksi.
Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
33.84€

Valkoviini

6 x 0,75 l pullon laatikko

Alkoholi 14,5 %

40% Grenache, 40% Roussanne & 20% Bourboulenc

33.84 EUR (sis. 25.5% alv)

Tuoksussa on kukkaisuutta, paahdettua pähkinää ja hedelmäisyyttä (sitruuna, persikka). Maku on tasapainoinen sekä moniuloitteinen ja siinä on greippiä, sitruunaa, kukkaisuutta ja hedelmäisyyttä. Tammi on aistittavissa vaniljana ja pitkä jälkimaku on selvästi mineraalinen. Suutuntuma on täyteläinen ja hapot ovat miellyttävät ja viipyilevät. Viinin melko korkea alkoholipitoisuus (14,5 %) lämmittää suuta lopuksi ja on aistittavissa myös pienenä makeutena vaikka viini on ehdottomasti kuiva. Todella tyylikäs viini, joka on parhaimmillaan vaalean lihan tai kermakastikkeessa tarjotun kalan kanssa. Juotavissa heti ja kestää ainakin viiden vuoden säilytyksen. Tarjoilulämpötila 12 – 14 ° ja viinin voi huoletta dekantoida, jolloin maut aukenevat nopeammin.

Viinin rypäleet tulevat la Craun palstoilta. Maaperä on pitkälti savimaata, mutta siinä Rhonen tuomia kiviä. Maaperä tuottaa tyypillisesti hapokkaita, täyteläisiä ja moniulotteisia viinejä. Roussanne ja Bourboulenc viinit ovat käyneet tammitynnyreissä ja Grenache ruostumattomissa terästynnyreissä. Käyminen on tapahtunut viileässä (16 – 18 ° ), jolloin viinistä on tullut raikas ja hedelmällinen.  Viiniä valmistetaan vain noin 1 000 pulloa vuodessa.

Maa Ranska
Tuotantotapa Sertifioitu luomutuotanto
33.18€

Täyteläinen punaviini

6 x 0,75 l pullon laatikko

Alkoholi 14 %

75 % Grenache, 15 % Syrah, 5 % Mourvèdre & 5 % Cinsault

33.18 € (sis. 25.5 % alv)

Viinin tuoksussa on kypsiä hedelmiä, kirsikkaa ja yrttejä. Viinin maku on voimakas ja moniuloitteinen. Siitä löytyy ainakin kirsikkaa, lakritsaa, mausteisuutta ja mineraalisuutta. Viinin jälkimaku on huomattavan pitkä ja viinin tanniinit ovat pehmeät. Viini on juotavissa jo nyt, mutta sen maku kehittyy hienostuneemmaksi ainakin vielä noin viiden vuoden ajan. CDP on tyypillinen riistaviini ja itse tarjoaisin sitä mielelläni esim. hirven paistin kera. Sopii hyvin kaikkien voimakkaiden liharuokien kanssa.

Jokaisesta rypälelajista on valmistettu viini erikseen, jonka jälkeen on tehty lopullinen sekoitus. Lisäksi viini on saanut maseroitua (rypäleet ovat olleet käymisastiassa) 30 – 40 vuorokauden ajan, jolloin varmistetaan tanniinien ja väriaineiden uuttuminen viiniin. 30 % viinistä on kypsytetty uusissa tammitynnyreissä, 30 % vuoden vanhoissa, 20 % kaksi vuotta vanhoissa ja loput 20 % terästankeissa. Viini pullotetaan toisena vuotena sadonkorjuun jälkeen, jonka jälkeen sen annetaan kypsyä vähintään vuoden pullossa ennen myyntiin tuloa. Kaikki tämä näkyy laadukkaana lopputuloksena.

Maa Ranska
Tuotantotapa Sertifioitu luomutuotanto
15.58€

Valkoviini

Grenache Blanc, Rousanne, Bourboulenc

6 x 0,75 l pullon laatikko

Alkoholi 14,5 %

15.58 € (sis. 25.5 % alv)

Hienostuneen aromaattinen sekoiteviini, miellyttävän raikas maku. Aromeista löytyy valkoisia kukkia ja päärynää, mantelia ja hunajaa.

Maa Ranska
Tuotantotapa Sertifioitu luomutuotanto
17.29€

Tuottaja: Domaine Benedetti

Alue: Rhône

Tyyli: Keskitäyteläinen punaviini

Vuosikerta:

Rypäleet: 75 % Grenache, 25 % Syrah

Alkoholi: 13.5 %

Hinta: 17.29 € (alv 25.5 %)

Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko

Viinin tuoksussa on tummaa kirsikkaa, hillottua mansikkaa, yrttejä ja häivähdys savua. Suutuntuma on täyteläinen ja hapot tuovat siihen miellyttävän raikkauden. Maku on tasapainoinen ja siitä löytyy kirsikkaa, pippuria, yrttejä ja aavistus aluskasvillisuutta.

Viinille on ominaista miellyttävä hapokkuus, jonka takia se sopii erittäin hyvin grilliruokien kanssa. Viini on parhaimmillaan, kun se tarjotaan aavistuksen viilennettynä (16 C). Juotavissa heti ja kestää ainakin parin vuoden säilytyksen.

Viini tulee aivan Chateauneuf-du-Pape-palstojen vierestä. 30 % viinistä on säilytetty 12 kuukautta 2 vuotta vanhoissa tammitynnyreissä ja 70 % terästynnyreissä. Viiniä ei ole suodatettu joten siihen muodostuu luonnollisesti jonkin verran sakkaa.

Maa Ranska
Tuotantotapa Sertifioitu luomutuotanto
12.64€

Kuiva kevyt valkoviini

6 x 0,75 l pullon laatikko

100 % Viura

Rioja Alavesa, D.O.Ca. Rioja

Alkoholi 12,5 %

12.64 € (sis. 25.5 % ALV)

Viinin tuoksussa on nurmikkoa, persikkaa ja vihreää omenaa. Maussa on vihreän omenan ja ruohon aromeja. Jälkimaussa on greipin karvautta ja pieni mineraalisuus. Viinissä on tasapainoiset ja suuta supistavat hapot. Vaikka viini on kevyt, niin siinä on yllättävän pitkä jälkimaku. Sopii tarjottavaksi grillatun kalan tai äyriäisten kanssa, toimii myös seurusteluviininä.

Maa Espanja
Tuotantotapa Sertifioitu luomutuotanto
16.95€

Tuottaja: Berarte
Alue: Rioja Alavesa D.O.Ca
Tyyli: Keskitäyteläinen punaviini
Vuosikerta: 2016
Rypäle: 100 % Tempranillo
Hinta: 16.95 € (alv 25.5%)
Alkoholi: 13.5 %
Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko

Viinin tuoksussa on kypsiä marjoja, vaniljaa ja makeutta. Suuntuntuma on melko runsas ja tanniinit ovat selvästi aistittavissa. Viini omaa vahvan rakenteen ja kokonaisuus on tasapainoinen. Maku on runsaan hedelmällinen ja mieleen tulee lähinnä viikuna, luumu ja punaiset marjat. Mausta löytyy myös mausteisuutta, setriä ja lakritsia. Jälkimaku on keskipitkä. Selvä liharuoan kanssa tarjottava viini eli pihvit ja padat ovat hyviä kavereita.

Viini on juotavissa jo nyt, mutta kestää hyvinkin viiden vuoden säilytyksen. Suositellaan avattavaksi vähintään kaksi tuntia ennen nauttimista ja käyttämään karahvia.

Maa Espanja
Tuotantotapa Sertifioitu luomutuotanto
20.95€

Hienostunut täyteläinen valkoviini

6 x 0,75 l pullon laatikko

Vuosikerta: 2017

100 % Fiano di Avellino

20.95 € (sis. ALV 25.5 %)

Viinin tuoksu on kukkea ja siitä löytyy myös yrttejä. Suutuntua on melko runsas ja pehmeä hapokkuus tekee siitä raikaan. Hedelmäisessä maussa on sitruunaa, omenaa, yrttejä ja jälkimaku on mukavan mineraalinen. Sopii hyvin erilaisten kala- ja äyriäisruokien kanssa tarjottavaksi.

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
34.20€

Hienostunut täyteläinen punaviini

6 x 0,75 l pullon laatikko

Vuosikerta 2017

100 % Aglianico

34.20 € (sis. ALV 25.5 %)

Viinin tuoksussa on tummia marjoja, lähinnä karhunvadelmaa, ruusua, savua ja vaniljaa. Suutuntuma on runsas ja viinissä on selvästi tanniinia, mutta ne ovat jo pyöristyneet. Maku on intesiivinen ja tummat marjat, kirsikka ja karhunvadelma, maistuvat selvästi. Jälkimaku on huomattavan pitkä ja moniulotteinen, siitä löytyy niin mausteisuutta kuin kahvin karvautta. Viinissä on mukava hapokkuus joka tekee siitä raikkaan ja korostaa makuja. Erittäin hieno ja tasapainoinen viini, joka sopii parhaiten voimakkaiden liharuokien kanssa kuten esimerkiksi lampaan tai naudan lihan kassa tarjottavaksi. Viini on valmista juotavaksi ja kestää ainakin 10 vuoden säilytyksen. Suositellaan viinin avaamista hyvissä ajoin ja dekantoitia.

Viiniä on kypsytetty kaksi vuotta 700 ja 225 litran ranskalaisissa tammitynnyreissä ja sen jälkeen pullossa. Taurasi on Etelä-Italian arvostetuin viini ja sitä voi hyvin verrata laadultaan Baroloon. 

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
34.20€

Hienostunut erittäin täyteläinen punaviini

0,75 l pullo

Vuosikerta 2012

100 % Aglianico

57.69 € (sis. ALV 25.5 %)

Vuoden pidempään tynnyrissä kypsytetty versio, joka tulee yli 150 vanhoista köynnöksistä, joissa on jaloviinin juuri. Tuoksussa on lakritsaa, balsamicoa, tummaa kirsikkaa ja tupakkaa. Maku on todella intensiivinen ja on tasapainossa tuoksun kanssa. Tanniinit ovat pyöreät ja jälkimaku on todella pitkä ja moniulotteinen. Viini toimii hyvin juustojen, tumman suklaan ja liharuokien kanssa. Toimii myös erinomaisesti meditaatioviininä ja maku kehittyy lasissa.
Poikkeuksellisen hieno ja moniulotteinen viini.antoitia.

Viiniä on kypsytetty kolme vuotta 700 ja 225 litran ranskalaisissa tammitynnyreissä ja sen jälkeen pullossa. Taurasi on Etelä-Italian arvostetuin viini ja sitä voi hyvin verrata laadultaan Baroloon. 

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
53.60€

Tuottaja: Henri Goutorbe
Alue: Champagne
Tyyli: Kuiva, täyteläinen vuosikertasamppanja
Vuosikerta: 2013
Rypäleet: 67 % Pinot Noir, 33 % Chardonnay
Hinta: 53.60 € (sis. alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko

Täyteläinen aromikas vuosikertasamppanja. Maussa on huomattavissa Pinot Noirin suuri osuus syvänä makuna ja hyvänä rakenteena. Chardonnay tuo makuun raikkautta ja vuosien säilytys autolyysin tuomaa paahteisuutta. Hyvä ja tasapainoinen kokonaisuus, joka on parhaimmillaan ruokaviininä kalan tai vaalean lihan kanssa.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
34.98€

Tuottaja: Champagne Pascal Walczak
Alue: Champagne
Tyyli: Intensiivinen roseeviini
Hinta: 34.98 € (alv 25.5 %)
Rypäle: Pinot Noir
Alkoholi: 12 %
Myyntierä: 6 x 0,5 l pullon laatikko

Rose des Riceys on poikkeuksellinen roseviini, koska viini on kuorikontaktissa neljästä viiteen päivään. Osa rypäleistä poljetaan jaloin ja osa rypäleistä käy ehjinä. Lopputulos on huomattavan tumma ja makumaailma on hyvin lähellä punaviiniä.

Maussa on punaisia marjoja ja jälkimaku on huomattavan pitkä. Melko hapokkaana viininä soveltuu monenlaisen ruoan kanssa ja menee jopa punaisen lihan kanssa.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
32.29€

Tuottaja: Pascal Walczak
Alue: Champagne
Tyyli: Kuiva samppanja
Rypäleet: 75% Pinot Noir, 25% Chardonnay
Hinta: 32.29 € (sis. alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko

Tuoksussa on selvää paahteisuutta, aavistus vadelmaa ja pähkinää. Suutuntuma on pehmeä ja melko täyteläinen, kuplat ovat hyvin integroituneet. Maussa on eksoottisia hedelmiä ja paahtoleivän aromeja. Viini omaa hyvän rakenteen ja kokonaisuus on tasapainossa ja jälkimaku on melko pitkä ja moniulotteinen. Monikäyttöinen viini, joka sopii kermakastikkeessa tarjotun kalan kanssa, mutta venyy myös kermaisille jälkiruoille.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
19.13€

Tuottaja: Pascal Walczak
Alue: Champagne
Tyyli: Kuiva samppanja
Rypäleet: 75% Pinot Noir, 25% Chardonnay
Hinta: 19.13 € ( sis. alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0.375 l pullon laatikko

Tuoksussa on selvää paahteisuutta, aavistus vadelmaa ja pähkinää. Suutuntuma on pehmeä ja melko täyteläinen, kuplat ovat hyvin integroituneet. Maussa on eksoottisia hedelmiä ja paahtoleivän aromeja. Viini omaa hyvän rakenteen ja kokonaisuus on tasapainossa ja jälkimaku on melko pitkä ja moniulotteinen. Monikäyttöinen viini, joka sopii kermakastikkeessa tarjotun kalan kanssa, mutta venyy myös kermaisille jälkiruoille.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
38.44€

Tuottaja: Pascal Walczak
Alue: Champagne
Tyyli: Kuiva roseesamppanja
Rypäleet: 100% Pinot Noir
Hinta: 38.44 € (alv 25.5%)
Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko

Tuoksussa on hillottuja punaisia hedelmiä. Tyylikäs, runsaan viinillisen maun omaava roseesamppanja on valmistettu hiilihappomaseraatiomenetelmällä eli rypäleitä kuorineen on uutettu rypälemehussa 24 – 48 tuntia. Viini sopii nautittavaksi sellaisenaan aperitiivina tai ruokaviininä mm. kasvisruokien tai kevyiden liharuokien kumppanina.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
20.98€

Tuottaja: Château Moulin de Blanchon
Alue: Bordeaux – Haut Medoc – Cru Bourgeois
Tyyli: Kuiva, täyteläinen punaviini
Vuosikerta: 2020
Rypäle: 50 % Merlot, 49 % Cabernet Sauvignon & 1 % Petit Verdot
Alkoholi:
Hinta: 20.98 € (sis. alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko

Täyteläinen punaviini, jossa on runsaasti makua. Tuoksussa on kirsikkaa, luumua, suklaata, tupakkaa ja setriä. Maku on vahva, hedelmäinen, mausteinen, suklainen ja yhtenevä tuoksun kanssa. Viini muistuttaa tyyliltänsä Paulliacin viinejä. Nuorena viinin tanniinit ovat huomattavan vahvat ja dominoivat suutuntumaa. Ikääntymisen myötä ne pyöristyvät ja viinin moniulotteisuus tulee paremmin esille. Nuorena sopii tanniinisuutensa vuoksi parhaiten punaisen lihan kanssa. Vanhemmiten sopii paremmin esimerkiksi riistan ja ankan kanssa tarjoiltuna. Viiniä ei ole tarkoitettu juotavaksi nuorena, vaan sitä on varastoitava noin neljä vuotta vuosikerrasta. Viini kestää ongelmitta ainakin 10 vuoden säilytyksen, joskin viiniin tulee iän myötä sakkaa.

Tuottaja: Château Moulin de Blanchon
Henri Negrier aloitti viinin viljelyn vuonna 1978, kun hän osti ensimmäisen palstansa. Alussa kaikki rypäleet myytiin osuuskunnalle, joka teki niistä viinin. Vuonna 1990 hän perusti vanhaan talliin oman kellarin ja vuonna 1992 ensimmäinen vuosikerta Chateau Moulin de Blanchonia näki päivän valon. Tila on panostanut voimakkaasti viinin valmistukseen ja on ajan saatossa laajentunut noin 30 hehtaarin tilaksi ja keskimääräinen hehtaarisato on alle 50 hl/ha. Osoituksena hyvästä työstä tila sai vuosikerrasta 2007 alkaen Cru Burgeous -luokituksen, mitä voidaan pitää konservatiivisessa Bordeaux’ssa todella nopeasti saavuttetuna. Tilalla on oivallinen sijainti, vain kilometri St. Estephestä ja huipputila Sociando Malletin naapurissa. Maaperä on sorapitoista ja muistuttaa Paulliacin maaperää, mikä on havaittavissa viinin maussa.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
46.88€

Tuottaja: Château Moulin de Blanchon
Alue: Bordeaux – Haut Medoc – Cru Bourgeois
Tyyli: Kuiva, täyteläinen punaviini
Vuosikerta: 2020
Rypäle: 50 % Merlot, 49 % Cabernet Sauvignon & 1 % Petit Verdot
Alkoholi:
Hinta: 46.88 € (sis. alv 25.5 %)
Myyntierä: 1,5 l pullo

Täyteläinen punaviini, jossa on runsaasti makua. Tuoksussa on kirsikkaa, luumua, suklaata, tupakkaa ja setriä. Maku on vahva, hedelmäinen, mausteinen, suklainen ja yhtenevä tuoksun kanssa. Viini muistuttaa tyyliltänsä Paulliacin viinejä. Nuorena viinin tanniinit ovat huomattavan vahvat ja dominoivat suutuntumaa. Ikääntymisen myötä ne pyöristyvät ja viinin moniulotteisuus tulee paremmin esille. Nuorena sopii tanniinisuutensa vuoksi parhaiten punaisen lihan kanssa. Vanhemmiten sopii paremmin esimerkiksi riistan ja ankan kanssa tarjoiltuna. Viiniä ei ole tarkoitettu juotavaksi nuorena, vaan sitä on varastoitava noin neljä vuotta vuosikerrasta. Viini kestää ongelmitta ainakin 10 vuoden säilytyksen, joskin viiniin tulee iän myötä sakkaa.

Tuottaja: Château Moulin de Blanchon
Henri Negrier aloitti viinin viljelyn vuonna 1978, kun hän osti ensimmäisen palstansa. Alussa kaikki rypäleet myytiin osuuskunnalle, joka teki niistä viinin. Vuonna 1990 hän perusti vanhaan talliin oman kellarin ja vuonna 1992 ensimmäinen vuosikerta Chateau Moulin de Blanchonia näki päivän valon. Tila on panostanut voimakkaasti viinin valmistukseen ja on ajan saatossa laajentunut noin 30 hehtaarin tilaksi ja keskimääräinen hehtaarisato on alle 50 hl/ha. Osoituksena hyvästä työstä tila sai vuosikerrasta 2007 alkaen Cru Burgeous -luokituksen, mitä voidaan pitää konservatiivisessa Bordeaux’ssa todella nopeasti saavuttetuna. Tilalla on oivallinen sijainti, vain kilometri St. Estephestä ja huipputila Sociando Malletin naapurissa. Maaperä on sorapitoista ja muistuttaa Paulliacin maaperää, mikä on havaittavissa viinin maussa.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
27.98€

Tuottaja: Vignobles Feytit
Alue: Bordeaux – St. Emilion
Tyyli: Kuiva, täyteläinen punaviini
Vuosikerta: 2010
Rypäle: Merlot 100 %
Alkoholi:
Hinta: 27.98 € (sis. alv 25.5 %)
Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko

Viinin tuoksu on hedelmällinen ja siinä on jo aistittavissa kehittymisen aromeja. Suutuntuma on erittäin täyteläinen, lihaisa, ja viinissä on pehmeät tanniinit. Viinin rakenne on huomattavan vahva. Maku on linjassa tuoksun kanssa ja siinä on kypsiä mustia marjoja, kirsikkaa, karhunvadelmaa ja luumua. Moniuloitteisessa jälkimaussa on myös mausteisuutta, tammea ja mineraalisuutta. Erittäin  hyvä viini punaisen lihan kanssa tarjottavaksi.

Viini on valmista juotavaksi, mutta kestää ainakin 20 vuoden säilytyksen.

Tuottaja: Château Tour Grand Faurie –viinitaloa operoivat sisarukset Franck ja Isabelle Feytit. Tila on perustettu vuonna 1949 ja se omistaa viinitarhoja Saint-Emilionin ja Saint-Georges-Saint-Emilion –alueelta yhteensä reilut 15 hehtaaria. Tila viljelee pääosin Merlot’ta (75%) sekä jonkin verran Cabernet Francia (25%) ja Malbecia (5%). Viinitarhojen köynnösten keski-ikä on 50 vuotta. Kaikki rypäleet poimitaan käsin ja otanta on maltillinen n. 50 hl/ha.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
69.68€

Tuottaja: Vignobles Feytit
Alue: Bordeaux – St. Emilion
Tyyli: Kuiva, täyteläinen punaviini
Vuosikerta: 2015
Rypäle: Merlot 90 %, Cabernet Franc 10 %
Alkoholi:
Hinta: 69.68 € (sis. alv 25.5 %)
Myyntierä: 3 x 1.5 l pullon laatikko

Viinin tuoksu on hedelmällinen ja siinä on jo aistittavissa kehittymisen aromeja. Suutuntuma on erittäin täyteläinen, lihaisa, ja viinissä on pehmeät tanniinit. Viinin rakenne on huomattavan vahva. Maku on linjassa tuoksun kanssa ja siinä on kypsiä mustia marjoja, kirsikkaa, karhunvadelmaa ja luumua. Moniuloitteisessa jälkimaussa on myös mausteisuutta, tammea ja mineraalisuutta. Erittäin  hyvä viini punaisen lihan kanssa tarjottavaksi.

Viini on valmista juotavaksi, mutta kestää ainakin 20 vuoden säilytyksen.

Tuottaja: Château Tour Grand Faurie –viinitaloa operoivat sisarukset Franck ja Isabelle Feytit. Tila on perustettu vuonna 1949 ja se omistaa viinitarhoja Saint-Emilionin ja Saint-Georges-Saint-Emilion –alueelta yhteensä reilut 15 hehtaaria. Tila viljelee pääosin Merlot’ta (75%) sekä jonkin verran Cabernet Francia (25%) ja Malbecia (5%). Viinitarhojen köynnösten keski-ikä on 50 vuotta. Kaikki rypäleet poimitaan käsin ja otanta on maltillinen n. 50 hl/ha.

Maa Ranska
Tuotantotapa Ei määritelty
30.48€

Tuottaja: Corte Lenguin

Alue:  Veneto – Valpolicella

Tyyli: Erittäin täyteläinen punaviini

Rypäleet: Corvina Veronese, Corvione, Rondinella

Hinta. 30.48 € (alv 25.5 %)

Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko

Perinteinen Amarone, jonka tuoksussa on savua, nahkaa, luumua ja marjaisuutta. Viinin hyvin täyteläisessä moniulotteisessa maussa on muun muassa suklaata, kahvia, kirsikkaa, pippuria ja yrttejä. Suutuntuma on pehmeä ja tasapainoinen ja jälkimakua vahvistaa miellyttävät hapot. Viiniä on kysytetty 36 kuukautta isoissa 2200 tai 4000 litran tammitynnyreissä. Viini on valmista juotavaksi, mutta kestää ainakin kymmenen vuoden säilytyksen.

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
158€

Tuottaja: Corte Lenguin

Alue:  Veneto – Valpolicella

Tyyli: Erittäin täyteläinen punaviini

Rypäleet: Corvina Veronese, Corvione, Rondinella

Hinta. 158.00 € (alv 25.5 %) – Hyvin rajoitettu saatavuus

Myyntierä: 3,0 l pullo

Perinteinen Amarone, jonka tuoksussa on savua, nahkaa, luumua ja marjaisuutta. Viinin hyvin täyteläisessä moniulotteisessa maussa on muun muassa suklaata, kahvia, kirsikkaa, pippuria ja yrttejä. Suutuntuma on pehmeä ja tasapainoinen ja jälkimakua vahvistaa miellyttävät hapot. Viiniä on kysytetty 36 kuukautta isoissa 2200 tai 4000 litran tammitynnyreissä. Viini on valmista juotavaksi, mutta kestää ainakin kymmenen vuoden säilytyksen.

Maa Italia
Tuotantotapa Ei määritelty
Tuottaja: Alario ClaudioAlue: PiemonteTyyli: Keskitäyteläinen moniulotteinen punaviiniRypäle: 100 % NebbioloAlkoholi: 14.5 %Hinta: 51.90 € (alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0.75 l Viini on moderni Barolo, jonka väri on jo aavistuksen rus Lue lisää
51.90€
Tuottaja: Alario ClaudioAlue: PiemonteTyyli: Täyteläinen punaviiniRypäle: 100 % DolcettoAlkoholi: 14.5 %Hinta: 38.16 € (alv 25.5 %)Myyntierä: 1 pullo (1.5 l) Viinin on väriltään tumma violetti ja sen tuoksussa on kirsikkaa ja ma Lue lisää
38.16€
Tuottaja: Barbier-LouvetAlue: ChampagneTyyli: Kuiva Blanc de Blancs -samppanja, 1er cruRypäleet: 100 % ChardonnayHinta: 34.82 € (alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko Dosage 7 g/l Viinin tuoksu on kukkea ja sitruksinen, Lue lisää
34.82€
Tuottaja: Barbier-LouvetAlue: ChampagneTyyli: Kuiva samppanja, Grand cruRypäleet: 60 % Pinot Noir & 40 % ChardonnayHinta: 75.90 € (alv 25.5 %)Myyntierä: 3 x 1.5 l pullon laatikko Dosage 9 g/l Tuoksussa on samppanjalle tyypillis Lue lisää
75.90€
Tuottaja: Barbier-LouvetAlue: ChampagneTyyli: Makes Blanc de Noirs -samppanja, 1er cruRypäleet: 100 % Pinot NoirHinta: 33.40 € (sis. alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko Dosage 50 g/l Makea samppanja, joka sopii erinoma Lue lisää
33.40€
Tuottaja: Barbier-LouvetAlue: ChampagneTyyli: Kuiva Blanc de Noirs -samppanja, 1er cruRypäleet: 100% Pinot NoirHinta: 32.90 € (alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko Dosage 9 g/l Tuoksussa on kypsää omenaa ja paahteisuu Lue lisää
32.90€
Tuottaja: Barbier-LouvetAlue: ChampagneTyyli: Kuiva Blanc de Noirs -samppanja, 1er cruRypäleet: 100% Pinot NoirHinta: 18.88 € (alv 25.5%)Myyntierä: 6 x 0.37 l pullon laatikko Dosage 9 g/l Tuoksussa on kypsää omenaa ja paahteisuut Lue lisää
18.88€
Tuottaja: Baricci Colombaio di MontosoliAlue: Toscana – MontalcinoTyyli: Erittäin hienostunut keskitäyteläinen punaviiniRypäle: 100 % SangioveseAlkoholi: 14 %Hinta: 54.63 € (alv 25,5 %)Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko Niin tu Lue lisää
54.63€
Tuottaja: Baricci Colombaio MontosoliAlue: Toscana – MontalcinoTyyli: Keskitäyteläinen, kuiva punaviiniRypäle: 100% SangioveseAlkoholi: 14,5 %Hinta: 27.49 € (alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko Viini tuoksussa on mar Lue lisää
27.49€
Tuottaja: Domaine Begue-Mathiot Alue: Burgundi Tyyli: Kuiva täyteläinen valkoviini Rypäle: 100% Chardonnay Alkoholi: 12.5% Hinta: 20.60 € (sis. alv 25.5%) Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko Valmistus: Kypsytetty terästankeissa Hed Lue lisää
20.60€
Valkoviini 6 x 0,75 l pullon laatikko Alkoholi 14,5 % 40% Grenache, 40% Roussanne & 20% Bourboulenc 33.84 EUR (sis. 25.5% alv) Tuoksussa on kukkaisuutta, paahdettua pähkinää ja hedelmäisyyttä (sitruuna, persikka). Maku o Lue lisää
33.84€
Täyteläinen punaviini 6 x 0,75 l pullon laatikko Alkoholi 14 % 75 % Grenache, 15 % Syrah, 5 % Mourvèdre & 5 % Cinsault 33.18 € (sis. 25.5 % alv) Viinin tuoksussa on kypsiä hedelmiä, kirsikkaa ja yrttejä. Viinin maku o Lue lisää
33.18€
Valkoviini Grenache Blanc, Rousanne, Bourboulenc 6 x 0,75 l pullon laatikko Alkoholi 14,5 % 15.58 € (sis. 25.5 % alv) Hienostuneen aromaattinen sekoiteviini, miellyttävän raikas maku. Aromeista löytyy valkoisia kukkia ja pä Lue lisää
15.58€
Tuottaja: Domaine Benedetti Alue: Rhône Tyyli: Keskitäyteläinen punaviini Vuosikerta: Rypäleet: 75 % Grenache, 25 % Syrah Alkoholi: 13.5 % Hinta: 17.29 € (alv 25.5 %) Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko Viinin tuo Lue lisää
17.29€
Kuiva kevyt valkoviini 6 x 0,75 l pullon laatikko 100 % Viura Rioja Alavesa, D.O.Ca. Rioja Alkoholi 12,5 % 12.64 € (sis. 25.5 % ALV) Viinin tuoksussa on nurmikkoa, persikkaa ja vihreää omenaa. Maussa on vihreän omenan Lue lisää
12.64€
Tuottaja: BerarteAlue: Rioja Alavesa D.O.CaTyyli: Keskitäyteläinen punaviiniVuosikerta: 2016Rypäle: 100 % TempranilloHinta: 16.95 € (alv 25.5%)Alkoholi: 13.5 %Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko Viinin tuoksussa on kypsiä marjoj Lue lisää
16.95€
Hienostunut täyteläinen valkoviini 6 x 0,75 l pullon laatikko Vuosikerta: 2017 100 % Fiano di Avellino 20.95 € (sis. ALV 25.5 %) Viinin tuoksu on kukkea ja siitä löytyy myös yrttejä. Suutuntua on melko runsas ja peh Lue lisää
20.95€
Hienostunut täyteläinen punaviini 6 x 0,75 l pullon laatikko Vuosikerta 2017 100 % Aglianico 34.20 € (sis. ALV 25.5 %) Viinin tuoksussa on tummia marjoja, lähinnä karhunvadelmaa, ruusua, savua ja vaniljaa. Suutuntuma o Lue lisää
34.20€
Hienostunut erittäin täyteläinen punaviini 0,75 l pullo Vuosikerta 2012 100 % Aglianico 57.69 € (sis. ALV 25.5 %) Vuoden pidempään tynnyrissä kypsytetty versio, joka tulee yli 150 vanhoista köynnöksistä, joissa on Lue lisää
34.20€
Tuottaja: Henri GoutorbeAlue: ChampagneTyyli: Kuiva, täyteläinen vuosikertasamppanjaVuosikerta: 2013Rypäleet: 67 % Pinot Noir, 33 % ChardonnayHinta: 53.60 € (sis. alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko Täyteläinen ar Lue lisää
53.60€
Tuottaja: Champagne Pascal WalczakAlue: ChampagneTyyli: Intensiivinen roseeviiniHinta: 34.98 € (alv 25.5 %)Rypäle: Pinot NoirAlkoholi: 12 %Myyntierä: 6 x 0,5 l pullon laatikko Rose des Riceys on poikkeuksellinen roseviini, koska viin Lue lisää
34.98€
Tuottaja: Pascal WalczakAlue: ChampagneTyyli: Kuiva samppanjaRypäleet: 75% Pinot Noir, 25% ChardonnayHinta: 32.29 € (sis. alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko Tuoksussa on selvää paahteisuutta, aavistus vadelmaa ja päh Lue lisää
32.29€
Tuottaja: Pascal WalczakAlue: ChampagneTyyli: Kuiva samppanjaRypäleet: 75% Pinot Noir, 25% ChardonnayHinta: 19.13 € ( sis. alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0.375 l pullon laatikko Tuoksussa on selvää paahteisuutta, aavistus vadelmaa ja p Lue lisää
19.13€
Tuottaja: Pascal WalczakAlue: ChampagneTyyli: Kuiva roseesamppanjaRypäleet: 100% Pinot NoirHinta: 38.44 € (alv 25.5%)Myyntierä: 6 x 0.75 l pullon laatikko Tuoksussa on hillottuja punaisia hedelmiä. Tyylikäs, runsaan viinillisen mau Lue lisää
38.44€
Tuottaja: Château Moulin de BlanchonAlue: Bordeaux – Haut Medoc – Cru BourgeoisTyyli: Kuiva, täyteläinen punaviiniVuosikerta: 2020Rypäle: 50 % Merlot, 49 % Cabernet Sauvignon & 1 % Petit VerdotAlkoholi:Hinta: 20.98 € (sis. alv 25 Lue lisää
20.98€
Tuottaja: Château Moulin de BlanchonAlue: Bordeaux – Haut Medoc – Cru BourgeoisTyyli: Kuiva, täyteläinen punaviiniVuosikerta: 2020Rypäle: 50 % Merlot, 49 % Cabernet Sauvignon & 1 % Petit VerdotAlkoholi:Hinta: 46.88 € (sis. alv 25 Lue lisää
46.88€
Tuottaja: Vignobles FeytitAlue: Bordeaux – St. EmilionTyyli: Kuiva, täyteläinen punaviiniVuosikerta: 2010Rypäle: Merlot 100 %Alkoholi:Hinta: 27.98 € (sis. alv 25.5 %)Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko Viinin tuoksu on hedelmäl Lue lisää
27.98€
Tuottaja: Vignobles FeytitAlue: Bordeaux – St. EmilionTyyli: Kuiva, täyteläinen punaviiniVuosikerta: 2015Rypäle: Merlot 90 %, Cabernet Franc 10 %Alkoholi:Hinta: 69.68 € (sis. alv 25.5 %)Myyntierä: 3 x 1.5 l pullon laatikko Viinin Lue lisää
69.68€
Tuottaja: Corte Lenguin Alue:  Veneto – Valpolicella Tyyli: Erittäin täyteläinen punaviini Rypäleet: Corvina Veronese, Corvione, Rondinella Hinta. 30.48 € (alv 25.5 %) Myyntierä: 6 x 0,75 l pullon laatikko Lue lisää
30.48€
Tuottaja: Corte Lenguin Alue:  Veneto – Valpolicella Tyyli: Erittäin täyteläinen punaviini Rypäleet: Corvina Veronese, Corvione, Rondinella Hinta. 158.00 € (alv 25.5 %) – Hyvin rajoitettu saatavuus Myyntier Lue lisää
158€